- Radiostyret monstertruck i 1/8 skala
- Kraftig børsteløs motor og 4-hjulstræk
- Batteri inkluderet: Li-Po 7,4V 4200mAh inkluderet
Mægtig radiostyret monstertruck i skala 1/8
.Lad os introducere en mægtig radiostyret monstertruck fra Remo Hobby. Dette er Remo Hobby 8035 Dinosaurus brushless, den er stor og måler 56 cm i længden og er i 1/8 skala, der udstråler kraft og styrke. Store fede monstertruck-dæk og 4-hjulstræk. Dinosaur har en forbløffende tophastighed på 55 km/t. Den kraftige affjedring med to oliefyldte støddæmpere på hvert dæk gør det muligt for Dinosaur at forcere selv det sværeste terræn.
.Robust konstruktion
.Remo Hobby's 8035 Dinosaurus er en bil til dem, der vil teste grænserne. RC-bilen er lavet til at modstå hård og barsk kørsel. For eksempel får du en stærk drivlinje lavet af metal. Selv styreservoen er metaldrevet og vejer 12 kg. Bilen accelererer hurtigt, og bagpå er der en såkaldt wheelie bar, som gør, at bilen kan køre op på baghjulene uden at dreje rundt.
.Stærk motor og kraftigt batteri
.Denne radiostyrede monstertruck er intet mindre end et kraftværk. Motoren er en børsteløs 3300Kv elmotor med 50A ESC. Et kraftigt 4200mAh Li-Po 2s genopladeligt batteri er inkluderet. Der medfølger også en 230V balanceoplader. Motoren og batteriet gør Dinosaurus til en meget hurtig og stærk RC-monstertruck.
.2,4 GHz radio og fugtbestandig elektronik
.Elektronikken i Dinosaurus er fugtbeskyttet, hvilket betyder, at du kan køre bilen i al slags vejr uden at risikere problemer med elektronikken. RC-bilen leveres med en 2,4 GHz-radiostyring med justerbar hastighedsindstilling. Du kan skrue ned for den maksimale tophastighed med 50%, hvilket gør bilen mere håndterbar for mindre erfarne chauffører. Dinosaurus kan nemt køre sammen med andre RC-biler uden signalforstyrrelser, da den kører på 2,4 GHz. Saml dine venner eller familie og konkurrer mod hinanden!
.Leveres som RTR, 99% klar til brug
.8035 Dinosaurus leveres køreklar, så den kommer ud af æsken med næsten alt, hvad du har brug for. Du skal supplere med 4 AA-batterier til radiostyringen, men vi anbefaler, at du køber vores kraftige genopladelige AA-batterier fra Modr. Det første, du skal gøre, inden du kan gå ud og køre, er at oplade batteriet i bilen. Så kan du se frem til mange spændende øjeblikke med din dinosaur!
.Forlæng det sjove med mere køretid
.Hvis du vil forlænge køretiden, kan du nemt købe ekstra batterier, jo højere batteriets mAh er, jo længere bliver køretiden. Bilen kan håndtere batterier i standardstørrelse til 1/10-biler 140x47x30 mm med T-stik. Vi anbefaler at bruge 3000-6000mAh-batterier.
.Hvis du er på udkig efter noget mere brutalt?
.Se videoerne om Remo Hobby 8035 Dinosaurs
.| Pris | 2 399 kr |
|---|---|
| Leveres som | Ready-to-run (RTR) |
| Skala | 1/8 |
| Model | Monster Truck |
| Tophastighed (km/t) | 55 |
| Justerbar tophastighed | Ja |
| Køretid (min) | 25 |
| Egnet til | Erfaren |
| Størrelse (LxBxH)(mm) | 560x345x220 |
| Driftsmåde | El |
| Drivning | 4WD |
| Motortype | Børsteløs |
| Motorstørrelse | 3650 |
| Fartregulator | 50A |
| Servo | 12kg metal gear |
| Oplader | DC 230V (medfølger) |
| Batteri | Li-Po 7,4V 4200mAh (medföljer) |
| Batterimål (LxBxH) (mm) | 138x46,5x25,4 |
| Batteristik | T-stik |
| Batteri till kontrollen | Ikke inkluderet (4xAA) |
| Varemærke | Remo Hobby |
| Mærke varenummer | 8035 |